Helsingi mardilaadal esitletakse soome-eesti suursõnaraamatut veebis (Pressiteade 17.11.2017) PDF Print E-mail
Friday, 17 November 2017 08:19
There are no translations available.

Helsingi mardilaadal esitletakse soome-eesti suursõnaraamatut veebis

Pressiteade 17.11.2017

 

19. novembril kell 11.00 esitletakse Helsingi mardilaadal "Soome-eesti suursõnaraamatu“ veebiversiooni. Soome sõnaraamatute koostaja Heikki Hurttaga vestleb kirjanik ja keelemees Tapio Mäkeläinen. Sõnaraamat on valminud Soome kodumaiste keelte keskuse ja Eesti Keele Instituudi ühistööna ning ilmunud kaheköitelise raamatuna 2003. aastal. Sõnaraamatu ilmumisega veebis tähistame Soome 100. aastapäeva. Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks valmib uus, vastupidise keelesuunaga eesti-soome veebisõnaraamat.

Tegemist on mahukaima soome-eesti sõnaraamatuga, mis sisaldab ühtekokku üle 90 000 märksõna. Siin on rohkelt näiteid koos tõlgetega, nii eritermineid kui ka kõnekeele väljendeid, samuti valik kohanimesid. Soome märksõnade muutmisinfot näidatakse Kodumaiste keelte keskuse Kielitoimisto e-sõnaraamatu kaudu. Veebilehel on võimalik päringuid teha nii soome kui ka eesti keeles, samuti on osa abiinfot (nt lühendid) esitatud mõlemas keeles. 2017. aastal ilmuva veebiversiooni on loonud Eesti Keele Instituudi IT ekspert Indrek Hein.

Sõnaraamat on mõeldud nii soomlastele kui ka eestlastele. Veebiliides võimaldab otsida nii soome kui ka eesti sõnu ja lauseid. Sõnaraamat asub Eesti Keele Instituudi kodulehel aadressil http://www.eki.ee/dict/soome/.

Sõnaraamatu on aastail 1998–2003 koostanud Valdek Pall (peatoimetaja), Anu Haak, Paul Kokla, Külli Kuusk ja Helga Laanpere. Soomekeelsed osad on toimetanud Maija Länsimäki. Sõnaraamatutöös osalesid veel Peeter Päll (kohanimede ekspert), Ülle Viks (grammatika ekspert), Indrek Hein (IT ekspert) ja Margit Langemets (toimetuse sekretär, IT ekspert).

Soome-eesti sõnaraamatute ajalugu on rohkem kui 80 aastat pikk: esimene esinduslik ja oma aja kohta ulatuslik “Soome-eesti sõnaraamat“ ilmus 1931. aastal Julius Mägiste sulest.

Veebiversiooni esitluse mardilaadal korraldab Soome kodumaiste keelte keskus koos Tuglase Seltsiga.

Lisainfo:

Margit Langemets, sõnaraamatute osakonna juhataja (Eesti Keele Instituut)
This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it , tel +372 53430772

Heikki Hurtta, eesti-soome sõnaraamatu peatoimetaja (Kodumaiste keelte keskus)
This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it , 0295 333 235

Klaas Ruppel, sõnaraamatute osakonna juhataja (Kodumaiste keelte keskus)
This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it , 0295 333 278