Teismeliste slängi ei mõista täiskasvanud ega vahel nad isegi (Pealtnägija 20.12.2017) PDF Print E-mail
There are no translations available.

Luuletaja Kristiina Ehin ja "Pealtnägija" reporter Anna Gavronski uurisid inglise keele ja sotsiaalmeedia mõjutusi Tallinna 21. kooli viienda klassi õpilaste hulgas ning leidsid, et eesti keele taandumine kõnest paneb muretsema.

Selgus, et üldiselt arusaadavad sõnad nagu "telo", "tappimine" ja "display" on tunginud igapäevakeelde, kuid keeru­lisemaid kaldkriipsude ja hashtagidega väljendeid on juba mõned aastad vanematel inimestel võimatu mõista.

Saate raames läbi viidud eksperimendi käigus paluti lastel koostada üks selline lause nende arvutikasutussõnadega, millest ükski vanainimene aru ei saa ning kus sisalduks nii palju võõrväljendeid, kui vaid pähe tuleb.

Nii pani grupid kirja laused nagu "Yo dude, ma rushin mängu, #get ban nube" või "kle tule pelame Robloxi!"

Eesti Keele Instituudi direktor Tõnu Tender ning lastekirjanik Aino Pervik jäid neid väljendeid tõlgendades tõsisesse hätta. Vähe sellest, ka laulja ja vlogger Ariadne tunnistas: "Ma olen alles 19, aga ma vaatan ka, et issand, ma olen juba nii vanaks jäänud, et ma ei tea ka neid kõige uuemaid ingliskeelseid väljendeid, kuna üldjuhul nad moondavad neid niivõrd palju, et nad ei ole puhas inglise keel, aga nad ei ole ka eesti keel."

Vaata saatelõiku siin